Přihlášení | Registrace (CZ) | Registration (EN)
Aktuálně | Ke stažení | O projektu | Kontakty | Partneři | Facebook

Inspirace, spolupráce, hospic, soutěže... miniseriál 4

Společné soutěže: Hned v 1. oficiálním ročníku v roce 2001 vznikla konference Andersen, kjteré jsme využili společně ke společné soutěži s nakladatelstvím Albatros. Tehdy programový ředitel Ondřej Müller nabídl dětem noční soutěž s Harry Potterem (ten v roce 2001 právě v ČR vycházel), a bylo to opravdu dobrodružné, napínavé a úžasné! Od roku 2004 pravidelně soutěžíme se Čtisibrýlem Ušatým, který každoročně vymýšlí zapeklitou otázku, na kterou pravidelně odpovídají více knihovnice, než děti :-) Čtisibrýl zasílá otázku všem v den konání Noci a vy na ni můžete odpovídat vždy v průběhu večera na emailovou adresu. Čtisibrýl pak odměňuje jednoho šťastlivce, který zapeklitou otázku rozluští - díky, Zlato!!!

V následujících letech jsme soutěžili střídavě s Mateřídouškou, v rámci Března-měsíce internetu také s Webíkem, s časopisem Rodina a škola, s nakladatestvími Brio, Fragment, ComputerPress, One Hot Book, Argo, Audiotéka, s weby Alik.cz, Čítárny, Kidsland, s Mladou frontou, časopisem Dráček, se Sejfíkem, se Skauty a Junáky a Společností přátel Jaroslava Foglara... Nakladatelství také rozesílají kvízy, hádanky, pracovní listy - zasíláme vždy v den konání noci, či pár dní před - společně s dětmi můžete na "kvíz" odpovědět, zapojit ho do svého programu. Několika vylosovaným pak povětšinou nakladatelství poskytne ceny - knihy, audioknihy.

Mezi věrné a pravidelné a každoroční příznivce započítáváme web veverusak.cz a nakladatelství Albatros (pomáhá nám s rozesíláním pohlednic a také v posledních ročnících s ilustracemi na pohlednice), časopis Krajánek a na Slovensku vydavatelství Slovart a RTVS. Web veverusak.cz pořádá pravidelně k Noci výtvarnou a literární soutěž. Několik vítězů pak vybírá přímo redakce webu. Časopis Krajánek vydává každý rok speciální číslo věnované Noci - i to si můžete stáhnout a použít jako inspiraci pro Váš program.

Spolupráce: V roce 2011 začala a dodnes trvá úžasná spolupráce s Velvyslanectvím Dánského království v Praze. To každoročně vysílá své delegace do knihoven a škol. Dánský velvyslanec nocujícím dětem každoročně zasílá zdravici. Pusťte si ji, přečtěte, vysvětlete dětem, kde se Dánsko nachází, zkuste si "osvojit" dánský jazyk, upéct dánské cukroví, pustit dánskou hymnu... A co natočit zdravice PRO dánského velvyslance? Nebo mu poslat z Noci pohled?

Od roku 2014 zapisujeme každoroční účast nejprve Českého rozhlasu - Dvojky, následně pak po vzniku Rádia Junior jsme pro Noc s Andersenem získali celodenní a dokonce celovečerní vysílání až do 24:00! A velice si toho považujeme, vysílají pohádky, rozhovory s autory, ilustrátory, volají do knihoven i škol, máme radost! Radost nám udělala i spolupráce Rádia Junior se slovenským Rádiem Regina, kdy se podařilo v roce 2017 propojit české a slovenské vysílání! Rádio si můžete při Noci naladit.

A ještě jedna spolupráce nás těší moc a moc, a to jsou České školy bez hranic a krajanské spolky v zahraničí, je úžasné, kolik českých dětí, které žijí za hranicemi naší vlasti, se účastní pohádkového nocování! Spojte se s některou krajanskou školou/spolkem. Navažte (on-line) spolupráci. Napište dětem do této školy dopis... Jaké zahraniční školy se připojily, můžete zjistit na mapě stránek nocsandersenem.cz.

Zahraniční účastníci: Už v roce 2002 se zapojila do nočního dobrodružství Knižnica  Juraja Fándlyho v Trnavě a o rok později v roce 2003 zaznamenáváme dalších šest slovenských knihoven spolu s několika polskými bibliotékami. V těchto počátečních ročnících Noc s Andersenem podpořili také slovenští autoři, za všechny zmiňujeme Daniela Heviera a Gabrielu Futovou. A je prima, že u nás i u našich sousedů vznikla k poctě H.Ch. řada písní i básní. Polské knihovny společné nocování oslovilo hned v roce 2003 (5 knihoven) a díky paní Anetě Satlawě se nocování opravdu rozběhlo. Do polských knihoven přijíždí Hans Christian tu ve velkém automobilu, tu na motorce (Harley-Davidson), a povětšinou se zde programy inspirují dánským pohádkářem. A POZOR! Má Vaše obec/město družební město? Řekněte jim o Noci, pozvěte je na společné Nocování, propojte se...

Dobročinnost: V roce 2004 jsme poprvé vyhlásili společnou noční sbírku na 1. dětský hospic v Malejovicích. Děti v Noci s Andersenem na různých místech naší vlasti vybraly a poslaly přes 21.000 korun! "Noční" podpora dětského hospicu pokračovala i v několika dalších letech, bohužel tato podpůrná linka se postupem času z noci úplně vytratila, což nás mrzí... Mohli bychom se o společnou podporu pokusit znovu, co říkáte? Nestálo by to za to? Nebo zkuste najít organizaci ve vašem okolí. Zajděte přečíst pohádku do nemocnice, domova pro seniory...

Podpora: Hned od prvního ročníku za Nocí s Andersenem stojí Klub dětských knihoven SKIP ČR a také samotný Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. DĚKUJEME!!!

Najdi svoji knihovnu

Vyberte si kraj